top of page

Gerçekten Panik mi Atak ?Önce Vaka


18 yaş erkek hasta 2 gündür devam eden çarpıntı ve nefes darlığı şikayeti ile servisimize başvuruyor, daha önce başvurduğu 3 hastanede herhangi bir hastalığının olmadığı sadece panik atağı olduğu söylenerek taburcu ediliyor.


Asistanımız hastayı gene panik atak tanısı ile taburcu etmek üzereyken olaya kulak misafiri oluyorum, o anda hastaya bir dur bakiyim, gel derdini bir de bana anlat diyorum.
 


Hasta Şikayeti ve GözlemHasta 2 gündür mevcut şikayetlerinin olduğunu ancak her başvurduğu hastanede panik atak olduğunu söyleyerek taburcu edildiğini ifade ediyor.


Fakat hasta daha önce panik atak olmadığını ilk defa buna benzer bir şikayeti olduğunu bize söylüyor.


Yılların verdiği deneyimle klinik tecrübe ile sadece 2 tane parametreye bakarak kafamızda bir tanı beliriyor, peki nedir bu parametreler ? 


Vitaller:Nabız ve saturasyon ! Nastanın nabzı 104 saturasyonu 90! Hastanın kontrastlı çekime uygun olup olmadığını görmek için ( Kreatin önemli ) tetkiklerini alırken D-dimer ekletiyoruz.


Sonuçlarda bizi şaşırtmayan tek şey tüm tetkiklerin doğal olması yanında d-dimerin 1500 olması (normal sınırları 0-500 )


Not: EKG normal 


 


 

Gün Sonu DeğerlendirmeUzun lafın kısası bir hastaya panik atak demeden önce gerçek patalojileri dışlamamız gerekir En zor olan hastaya hiçbir şeyin yok demektir. Tanı koymak gerçekten kolay . Eğer Sevgicanakademi’den eğitim aldıysanız :)
 Zaman ayırdığınız için teşekkürler :)


Dr. Yakup Onur Moran


21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page