top of page

Venöz Kan Gazı Arteriyal Kan Gazı Yerine Kullanılabilir mi?Bir Göz AtalımCiddi hipoksi, ARDS, dekompanze kalp yetmezliği, septik tablo yada ciddi asidozu bulunan kritik hastalarda venöz kan gazı, arteriyal kan gazı yerine kullanılmamalıdır.


Hatta hastayı ve arteriyal kan gazını daha doğru değerlendirmek için arteriyal kan gazıyla birlikte eş zamanlı Na, K, Cl, HCO3, laktat, albümin gibi parametrelerin de değerlendirilmesi gerekir. 

Devam Edelim :)Ancak arteriyal kangazı alınmasının invaziv ve ağrılı olduğu düşünüldüğünde, kritik durumu mevcut olmayan hastalarda tedavide venöz kan gazı örneklerinden fikir alınabilir.


Venöz kan gazında pH nın yaklaşık 0.05 birim daha düşük, pCO2 nin yaklaşık 5 mmHg daha yüksek HCO3 ve BE yaklaşık aynı düzeylerde olduğu akılda bulundurulmalıdır. 

Devam:Arteriyal ve venöz kan gazında pH, pCO2, HCO3, laktat ve BE değerlerinde korelasyon gösterilse de ilk tanı aşamasından ziyade değerlerin artma azalma trendinin takibinde kullanılması daha uygundur. Zaman ayırdığınız için teşekkürler :)


Dr. Hale Güngördü
44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page